Question: Consider the flow of a fluid between two horizontally placed parallel plates. The lower plate is being pulled sideways at a velocity 0.6m/s, and the
Consider the flow of a fluid between two horizontally placed parallel plates. The lower plate is being pulled sideways at a velocity 0.6m/s, and the upper plate is stationary. The fluid used between the plates is water at 25C. a) How far apart should two plates be placed so that the shear stress is 0.4N/m2 ? Also calculate the shear rate. (Ans: y=1.335103m,=449.41/s) b) If another Newtonian fluid with a viscosity of 4102 Pa.s is used with the same spacing and the velocity as in part (a), what would be the shear stress and shear rate? (Ans: =17.98N/m2,=449.41/s)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
