Question: Consider the following data (be careful... there may be some unnecessary information). EBIT = 200 Interest expense= 10 Tax rate = 40% Depreciation = 20
Consider the following data (be careful... there may be some unnecessary information).
- EBIT = 200
- Interest expense= 10
- Tax rate = 40%
- Depreciation = 20
- Net working capital = 30
- Increase in net working capital = 10
- Beginning of period Net PP&E= 50
- Capex= 30
What is the free cash flow of the firm that year?
80
74
60
100
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
