Question: Consider the following data for a shop. Annual demand = 40000 units; Unit cost = $25 each; Carrying charge = 10% per year; Ordering cost

Consider the following data for a shop. Annual demand = 40000 units; Unit cost = $25 each; Carrying charge = 10% per year; Ordering cost = $20 per order. The EOQ is:

  • A. 200 units
  • B. 219 units
  • C. 400 units
  • D. 800 units

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!