Question: Consider the following financial data. US 10-Year T-Bond Yield = 1.5% Market Risk Premium = 6.25% Tax Rate = 21% Also the following data for

Consider the following financial data.

US 10-Year T-Bond Yield = 1.5%

Market Risk Premium = 6.25%

Tax Rate = 21%

Also the following data for Company A:

Stock Price = $9.17

Market Cap = $35.946 billion

Beta = .95

Moodys = A1 (115 basis points)

Total Debt = $156.06 billion

Number of Shares Outstanding = 3.92 billion

EPS = $.54

Return on Assets = .93%

Total Debt/Equity (Book Value) = 431.88

Book Value/share = $9.05

Revenues = $158.65 billion

Price/Earning Multiple = 16.98

Calculate the Cost of Capital for Company A.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!