Question: Consider the following hypothesis test. Ho: M = 18 H 18 A sample of 48 provided a sample mean x = 17 and a

Consider the following hypothesis test. Ho: M = 18 H 18 A

Consider the following hypothesis test. Ho: M = 18 H 18 A sample of 48 provided a sample mean x = 17 and a sample standard deviation s = 4.7. (a) Compute the value of the test statistic. (Round your answer to three decimal places.) -1.474 (b) Use the t distribution table to compute a range for the p-value. p-value>0.200 0.100 p-value < 0.200 0.050 p-value < 0.100 0.025 p-value < 0.050 0.010 p-value < 0.025 O p-value < 0.010 (c) At = 0.05, what is your conclusion? Do not reject Ho. There is sufficient evidence to conclude that # 18. Reject Ho. There is sufficient evidence to conclude that # 18. Do not reject Ho There is insufficient evidence to conclude that # 18. Reject Ho. There is insufficient evidence to conclude that # 18. (d) What is the rejection rule using the critical value? (If the test is one-tailed, enter NONE for the unused tail. Round your answer to three decimal places.) test statistic test statistic > What is your conclusion? Do not reject Ho. There is sufficient evidence to conclude that # 18. Reject Ho There is sufficient evidence to conclude that # 18. Do not reject Ho. There is insufficient evidence to conclude that # 18. Reject Ho. There is insufficient evidence to conclude that # 18.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!