Question: Consider the following hypothesis test: Ho: ,u S 12 H: p > 12 A sample of 25 provided a sample mean 5 = 14 and

 Consider the following hypothesis test: Ho: ,u S 12 H\": p
> 12 A sample of 25 provided a sample mean 5 =

Consider the following hypothesis test: Ho: ,u S 12 H\": p > 12 A sample of 25 provided a sample mean 5 = 14 and a sample standard deviation 3 = 4.32. a. Compute the value of the test statistic {to 2 decimals). 0 b. Use the 13 distribution table (Table 2 in Appendix B) to compute a range for the p-value. The pvalue is | between 0.01 and 0.025 v| w c. At a: = 0.05, what is your conclusion? I Reject null hypothesis V| M. d. What is the rejection rule using the critical value? (Use a: = 0.05.) Reject H0 if t iS| greater than or equal to V| w the critical value of 0 (to 3 decimals). Can you conclude that the population mean is greater than 12? || U

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!