Question: Consider the following hypothesis test with n=14, s = 8.4, and x = 63.4. Ho u = 62 HA: #62 a = 0.01 a. State
Consider the following hypothesis test with n=14, s = 8.4, and x = 63.4. Ho u = 62 HA: "#62 a = 0.01 a. State the decision rule in terms of the critical value of the test statistic. b. State the calculated value of the test statistic. c. State the conclusion
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
