Question: Consider the following information: Demand rate (D) = 100 units per hour Lead time (T) = 36 hours Container capacity (C) = 60 units Safety
Consider the following information: Demand rate (D) = 100 units per hour Lead time (T) = 36 hours Container capacity (C) = 60 units Safety factor (x) = 30% a. The number of kanban production cards is next whole number.) (Enter your response rounded up to the b. The cards will represent hours' worth of demand. (Enter your response rounded to one decimal place.) c. Suppose the demand rate is doubled but the lead time is cut in half. The number of kanban production cards is (Enter your response rounded up to the next whole number.) The cards will represent one decimal place.) hours' worth of demand. (Enter your response rounded to
Consider the following information: Demand rate (D)=100 units per hour Lead time (T)=36 hours Container capacity (C)=60 units Safety factor (x)=30% a. The number of kanban production cards is (Enter your response rounded up to the next whole number.) b. The cards will represent hours' worth of demand. (Enter your response rounded to one decimal place.) c. Suppose the demand rate is doubled but the lead time is cut in half. The number of kanban production cards is . (Enter your response rounded up to the next whole number.) The cards will represent hours' worth of demand. (Enter your response rounded to one decimal place.)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
