Question: Consider the following information on the expected returns and standard deviation of stocks A and B, as well as the portfolio weights for the two

Consider the following information on the expected returns and standard deviation of stocks A and B, as well as the portfolio weights for the two stocks in a two-stock portfolio: Expected return: Stock A = 20%, Stock B = 50% Standard Deviation: Stock A = 20%, stock B = 50% Portfolio Weight: Stock A= 60%, Stock B= 40% The Correlation Coefficient between the returns on the two stocks is 0.3 What is the standard deviation of the return on this portfolio?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!