Question: Consider the plane stress element shown in Fig. 14.74 representing the state of stress at a material point. If the magnitudes of the stresses are
Consider the plane stress element shown in Fig. 14.74 representing the state of stress at a material point. If the magnitudes of the stresses are such that x=200 Pa,y=100Pa, and xy=50Pa, (a) calculate the magnitudes of principal stresses 1 and 2, and the maximum shear stress, max, generated at this material point. (b) if the material is Titanium with yield strength Sy=800MPa, will the material break using the Normal Stress Theory? (c) repeat (b), but with the use of the Maximum Shear Stress Theory. (d) repeat (b), but with the use of the Distortion Energy Theory
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
