Question: Consider the previous question with the following updated details: A company is considering a project that will last for 4 years with no residual value.

Consider the previous question with the following updated details: A company is considering a project that will last for 4 years with no residual value. The project has the following cash flows and details: Period 0: Cash flow = -$165,000 (Cost of project) Period 1: Cash flow = $85,000, Net Income = $47,500 Period 2: Cash flow = $66,000, Net Income = $28,500 Period 3: Cash flow = $50,000, Net Income = $12,500 Period 4: Cash flow = $50,000, Net Income = $12,500 Average Book Value = $82,500 The required annual return on projects of this risk is 12%. The company is trying to determine whether or not to accept this project. They use the discounted pay back period method of evaluation and their decision rule is that they need to be paid back, on a discounted basis, within 3 years. True or False: Based on their evaluation method and decision rule, they SHOULD accept this project.

True
False

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!