Question: Contribution Margin= $13271 Operating Income = $6359 if volume goes up by 18.86%, operating income will increase by what percentage? (round your percentage to one
Contribution Margin= $13271
Operating Income = $6359
if volume goes up by 18.86%, operating income will increase by what percentage?
(round your percentage to one decimal place. For example, for .1521 should be input as 15.2. Do not use a % sign)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
