Question: Copper converting is carried out at 1300 C. The final slag is taken from a copper converter when the mole fraction of FeS in

Copper converting is carried out at 1300 C. The final slag is taken from a copper converter when the mole fraction of FeS in matte is about 0.05. Assume that the matte exhibits Raoultian behaviour. The partial pressure of sulfur dioxide in the system is 0.15 atm and the activity of FeO in the slag is 0.4. Given the following data calculate the copper content of the final slag. 2/3 Fes + O2 = 2/3 Feo + 2/3 SO2 AG = -221 kJ 2/3 Cu2S + O2 = 2/3 Cu20 + 2/3 SO2 AG = -154 kJ YFes = 0.925/(2-NFes); wt. % Cu in slag = 27 (aCu20)0.5
Step by Step Solution
★★★★★
3.53 Rating (156 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
