Question: CorpX has 50 units in beginning inventory with a cost of $300. During the year purchases were made as follows: January 15- 100 units @
CorpX has 50 units in beginning inventory with a cost of $300.
During the year purchases were made as follows: January 15- 100 units @ 5.75 per unit = $575 total cost
June 15- 100 units @ 5.50 per unit = $550 total cost
October 20-50 units @ 5.00 per unit = $250 total cost
Total Units = 250 $1375 total cost
An inventory count at year end reveals 60 units in ending inventory.
Required:
1-what is the ending inventory under:
LIFO, FIFO, average cost methods
2- what is the cost of goods sold under:
LIFO, FIFO, average cost methods
3- what is the LIFO reserve
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
