Question: Cory Semple, Procurement Analyst, General Motors, is trying to determine which sort of pricing model a supplier is using for a simple tail - light

Cory Semple, Procurement Analyst, General Motors, is trying to determine which sort of pricing model a supplier is using for a simple tail-light assembly for a vehicle. The supplier's quoted price is $227.20 per unit. Cory was able to do a reverse pricing analysis and estimates the supplier's costs as:
Direct Materials = $32.00/unit
Direct Labor = $42.00/unit
Overhead Expenses =110% of Direct Production Costs (based on industry standard)
Selling and Admin Expenses =25% of Direct Production Costs
Use a Rate of Return Pricing Model. Cory thinks the supplier invested $1,450,000 into the business and expects a rate of return on investment of 15% with a projected production run of 9000 units, what should the price per unit be?
$220.26
$198.07
$176.32
$24.19

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!