Question: Course: Business Finance Suppose the expected returns and standard deviations of stocks A and B are E(RA)=0.09, E(RB)=0.15, A=0.36, and B = 0.62, respectively. a)

Course: Business Finance

Suppose the expected returns and standard deviations of stocks A and B are E(RA)=0.09, E(RB)=0.15, A=0.36, and B = 0.62, respectively.

a) Calculate the expected return and standard deviation of a portfolio that is composed of 30 percent of A and 70 percent of B when the correlation between the returns on A and B is 0.4.

b) Calculate the standard deviation of a portfolio with the same portfolio weights as in part (a) when the correlation between the returns on A and B is 0.

c) How does the correlation between the returns on A and B affect the standard deviation of the portfolio?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!