Question: Course Home x x = 0 . 6 8 0 m m h = 1 4 4 . 0 m m w = 9 2

Course Home
xx=0.680mmh=144.0mmw=92.50mmL=252.0mmE=200??|GPa||v=0.32P, which causes the shape
to contract longitudinally in the x direction a distance ofx=0.680mm. Let h=144.0mm,
w=92.50mm, and L=252.0mm Assume the element is made from steel that has a modulus of
elasticity ofE=200??|GPa and a value of Poisson's ratio ofv||=0.32.(Figure1)
Figure
Learning Goal:
To use Hooke's law to determine the value of an axial load applied to a rectangular
shape and to determine its lateral expansion.
The element shown below is subjected to the axial compressive force P, which
causes the shape to contract longitudinally in the x direction a distance of
x=0.680mm. Let h=144.0mm,w=92.50mm, and L=252.0mm. Assume
the element is made from steel that has a modulus of elasticity of E=200GPa and
a value of Poisson's ratio of v=0.32.(Figure 1)
Figure
Course Home x x = 0 . 6 8 0 m m h = 1 4 4 . 0 m m

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!