Question: Cox Electric makes electronic components and has estimated the following for a new design of one of it: Fixed cost = $ 1 8 ,

Cox Electric makes electronic components and has estimated the following for a new design of one of it:
Fixed cost =$18,050
Material cost per unit =$0.17
Labor cost per unit = $0.12
Revenue per unit =$0.67
Note that fixed cost is incurred regardless of the amount produced. Per-unit material and liabor cost tog profit is calculated by subtracting the fixed cost and total variable cost from total revenue.
Construct an appropriate spreadsheet model to find the profit based on a given production level and use
(a) Construct a one-way data table with production volume as the column input and profit as the outp when total revenue = the total cost, yielding a profit of zero. Vary production volume from 0 to 10
50000 to units
Enter an exact number.
(b) Use Goal Seek to find the exact breakeven point. Assign Set cell: equal to the location of profit, T model.
units
Need Help?
Cox Electric makes electronic components and has

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!