Question: Cox Electric makes electronic components and has estimated the following for a new design of one of its products. Fixed Cost = $ 1 2

Cox Electric makes electronic components and has estimated the following for a new design of one of its products. Fixed Cost = $12,000 Material Cost per Unit = $0.16 Labor Cost per Unit = $0.11 Revenue per Unit = $0.64 Note that fixed cost is incurred regardless of the amount produced. Per-unit material and labor cost together make up the variable cost per unit. Assuming that Cox Electric sells all that it produces, profit is calculated by subtracting the fixed cost and total variable cost from total revenue. Cox Electric makes electronic components and has estimated the following for a new design of one of its products. Fixed Cost = $12,000 Material Cost per Unit = $0.16 Labor Cost per Unit = $0.11 Revenue per Unit = $0.64 Note that fixed cost is incurred regardless of the amount produced. Per-unit material and labor cost together make up the variable cost per unit. Assuming that Cox Electric sells all that it produces, profit is calculated by subtracting the fixed cost and total variable cost from total revenue. (d) If Cox Electric makes 15,000 units of the new product, what is the resulting profit (in dollars)? $

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!