Question: cperates 52 weeks per year, the item's current characteristics are: Demand (C)=14,040 unitsyear Ordering cost ($)=$130.00 iorder Holding cost (H)=$3.50 inveyear Lead time (L)=6 weeks

 cperates 52 weeks per year, the item's current characteristics are: Demand

cperates 52 weeks per year, the item's current characteristics are: Demand (C)=14,040 unitsyear Ordering cost ($)=$130.00 iorder Holding cost (H)=$3.50 inveyear Lead time (L)=6 weeks Cycle-service level =97% Demand is normaly distributed, with a standard deviation of weekiy demand of 67 units. a. Calculate the item's EOQ. EOO = 1021 units. (Enter your response rounded to the nesrest whole number) Under a continuous review system, order unts whenever the inventory level drops to units. (Enter your responses rounded to the neareat wholis number)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!