Question: D Question 2 1 pts Consider a market for refrigerators. Suppose that the price elasticity is such that b = 1/500, fixed cost F =

D Question 2 1 pts Consider a market for refrigerators. Suppose that the price elasticity is such that b = 1/500, fixed cost F = $50,000,000 and a marginal cost of c = $100 per refrigerator. Suppose Home country has annual sales of 1 million refrigerators; Foreign country has annual sales of 2 million refrigerators; and a Third country has annual sales of 3 million refrigerators. The cost to produce a refrigerator in the Foreign country before any integration of markets is $ O 267 O 158 O 183 O 100 O 250 O 200 O 225 O 171
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
