Question: Dec 1 Beg merchandise inventry 13 units @ $ 9 each Dec 8 sale 8 units @ $ 22 each Dec 14 Purchase 16 units

Dec 1 Beg merchandise inventry 13 units @ $ 9 each

Dec 8 sale 8 units @ $ 22 each

Dec 14 Purchase 16 units @ 14 each

Dec 21 Sale 14 units @ $22 each

  1. Compute the cost of cost of goods sold, cost of ending merchandise inventory using the FIFO inventory costing method.

Purchases

Cost of Goods Sold

Inventory on Hand

Date

Quantity

Unit

Total Cost

Quantity

Unit

Total Cost

Unit

Total Cost

Cost

Cost

Quantity

Cost

Dec. 1

13 units

$ 9

= $117

$ 117

8

8 units

$ 9

= $ 72

$ 72

5 units

$ 9

= $45

$ 45

14

16 units

$ 14

= $ 224

5 units

$ 9

= $45

$ 269

16 units

$ 14

= $224

21

5 units

$ 9

= $ 45

$ 171

$ 98

9 units

$ 14

= $ 126

7 units

$ 14

= $98

Totals

16 units

$224

22 units

$243

7 units

$ 98

Can someone explain me how we got the answer step by step please.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!