Question: Decision 1: Continue development and market the new product Fixed cost= $6,000 Unit margin= $18 Great Market Conditions: 52% probability that 600 units will be

Decision 1: Continue development and market the new product

Fixed cost= $6,000

Unit margin= $18

Great Market Conditions: 52% probability that 600 units will be sold

Fair Market Conditions: 38% probability that 300 units will be sold

Awful Market Conditions: 10% probability that 90 units will be sold

Decision 2: Stop development and abandon product

No payoffs,

No costs,

No uncertainty

EMV $0

Calculate the EVM for Decision 1.

Decision Tree Analysis (10 pts):

Decision 1: Continue development and market the new product

Fixed cost= $6,000

Unit margin= $18

Great Market Conditions: 52% probability that 600 units will be sold

Fair Market Conditions: 38% probability that 300 units will be sold

Awful Market Conditions: 10% probability that 90 units will be sold

Decision 2: Stop development and abandon product

No payoffs,

No costs,

No uncertainty

EMV $0

Calculate the EVM for Decision 1.

A) $1,830

B) $1,887

C) $1,027

D) $1,994

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!