Question: Demand = 1 1 boxes per week Store open = 4 8 weeks / year Order cost = $ 2 4 / order Lead -

Demand =11 boxes per week Store open =48 weeks/year
Order cost = $24/order Lead-time =3 weeks
Item cost = $48/box Std. deviation in weekly demand =4
Inventory-holding cost =25 percent year Service level =90 percent
What is the economic order quantity (EOQ) rounded to the next highest number? Round to the nearest whole number.
65
boxes
What is the reorder point for SA with safety stock? Use Appendix A to determine z-value. Round z-value to two decimal places. Do not round intermediate calculations. Round your answer to one decimal place.
boxes

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!