Question: Demand =120 pairs/week Lead time = three weeks Order cost =$40/ order Holding cost =$2.00/ pair / year Cycle service level =94 percent Standard deviation

Demand =120 pairs/week Lead time = three weeks

Demand =120 pairs/week Lead time = three weeks Order cost =$40/ order Holding cost =$2.00/ pair / year Cycle service level =94 percent Standard deviation of weekly demand =60 Number of weeks per year =52 Economic order quantity: units Reorder point: units and no back orders. Should he place an order? Explain your answer. Since the inventory level of 600 pairs is than the reorder point, Emily place an order. number

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!