Question: Demand = 8 0 pair s w eek Lead time = four weeks Order cost = $ 3 5 o rder Holding cost = $

Demand =80 pairsweek
Lead time = four weeks
Order cost =$35order
Holding cost =$2.00pairyear
Cycle service level =96 percent
Standard deviation of weekly demand =40
Number of weeks per year =52
Economic order quantity: units
Reorder point: units and no back orders. Should he place an order? Explain your answer.
Since the inventory level of 500 pairs is than the reorder point, Emily Jlace an order. number. units
 Demand =80 pairsweek Lead time = four weeks Order cost =$35order

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!