Question: Demand during lead time is normally distributed with mean d = 100 and standard deviation o = 30. 1. If I set my order point

Demand during lead time is normally distributed
Demand during lead time is normally distributed with mean d = 100 and standard deviation o = 30. 1. If I set my order point to R - 175: What is my safety stock? What is my service level? What is my stockout probability? . . 2. Repeat above for R = 185 3. If I want a 90% service level: . . What value of z should I use? What value of R should I use? How much safety stock will I be carrying? What is my stockout probability? 4. Repeat for a 99.5% service level SHOW YOUR WORK FOR EACH PROBLEM Type here to search TI

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!