Question: Design a PN junction diode to produce a certain electron and hole current density. The diode should be at T = 3 0 0 K

Design a PN junction diode to produce a certain electron and hole current density. The diode should be at T =300K, Jn =20 A/cm2, Jp =5 A/cm2 at Va =0.65 V . Other parameters are ni =1.5 x 1010 cm-3, Dn =25 cm2/s, Dn =10 cm2/s, and p0=n0=5 x 10-7 s. HINT: Find Na and Nd.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!