Question: Determine the control limits of a c chart with one inspection unit defined as a group of 20 radios if the average number of nonconformities

Determine the control limits of a c chart with one inspection unit defined as a group of 20 radios if the average number of nonconformities per radio has been 0.45 in the past. Select one:

a. LCL=-1 UCL=18

b. LCL=-1.56 UCL=2.46

c. LCL=0 UCL=2.46

d. LCL=2.46 UCL=18

e. LCL=0 UCL=18

19. Assume the spec of a normally distributed quality characteristic is LSL=1 & USL=2. If the process mean is 1.2 and process standard deviation is 0.15, then the fraction of nonconforming of this process can be estimated as

Select one:

a. 0.74

b. 0.65

c. 0.56

d. 0.09

e. 0.82

20. The underlying distribution for p chart and np chart is

Select one:

a. Hypergeometric

b. Binomial

c. Exponential

d. Poisson

e. Normal

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!