Question: Determine the machining time for turning a shaft from diameter 7 0 mm to 6 4 mm over a length of 2 0 0 mm

Determine the machining time for turning a shaft from diameter 70
mm to 64 mm over a length of 200 mm at n =600 rpm and s =0.4
mm/rev. The turning tool has principal cutting edge angle f =45\deg .
Consider approach and over travel as 2 mm. Depth of cut is 0.5 mm.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!