Question: Determine the margin of error for an 80 % confidence interval to estimate the population mean when s= 36 for the sample sizes below. a)

Determine the margin of error for an 80% confidence interval to estimate the population mean when s= 36 for the sample sizes below.

a)n=12

b)n=26

c)n=54

a) The margin of error for an 80% confidence interval when n=12 is

.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!