Question: Determine the saturation flow rate ( in veh / h ) for a left - turn lane that operates in a permitted - only mode,

Determine the saturation flow rate (in veh/h) for a left-turn lane that operates in a permitted-only mode, under the following conditions.
Opposing demand flow rate =1,100vehh
Lane width =10.5ft
Heavy vehicles =2% of the traffic stream
Approach grade =-4%
No on-street parking
No bus stops
Bicycle and pedestrian traffic conflicting with this lane group is negligible
Intersection is not in a central business district
Determine the saturation flow rate ( in veh / h )

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!