Question: Diode D 1 in the circuit below can be modeled as constant voltage drop VD = 0 . 7 V . For the zener diode

Diode D1 in the circuit below can be modeled as constant voltage drop VD=0.7V. For the zener diode D2 VZT=6.8V @ IZT=37mA with rZ=3.5. Also C=650 F and R=115.N.B. Remember that the RMS value of a sinusoidal voltage is its amplitude divided by the square root of two.
Calculate the average voltage at terminal Vo in V.
Calculate the ripple voltage at terminal Vo in mV.
Note: In this problem, you may only submit numerical answers accurate to 0.02% or better. (i.e. If 4 is the correct answer, 3.9999 will be marked as correct, but 2+2 will be marked as incorrect. )

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!