Question: During a tennis training session, a person practices her swing by hitting a ball with a tennis racket, making it such that each hit sends

During a tennis training session, a person practices her swing by hitting a ball with a tennis racket, making it such that each hit sends the ball at a launch angle of θ=32.68°. The distance to the wall is d=12.72 m, and it strikes the wall with the speed that is a fraction f=0.939 of the initial speed, while it is still gaining height (i.e., it has not the highest point of the trajectory). What is the initial velocity? Express your answer in m/s.

Step by Step Solution

3.40 Rating (163 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!