Question: During the most recent accounting period, the total contribution margin of one of Hecate Auto Parts' products was $ 1 0 2 , 0 0

During the most recent accounting period, the total contribution margin of one of Hecate Auto Parts' products was $102,000. After the allocation of all costs, the product incurred a net loss of $51,000. In undertaking an analysis it was revealed that $62,000 of fixed costs could be avoided if the product was discontinued. By what amount would the business' profit change if the product was discontinued? Group of answer choices $40,000 decrease $40,000 increase $11,000 increase $51,000 increase None of the other answers ( Point where i do wrong : Current plan: Net loss =(Sales - variable cost)- other relevant cost - avoidable fixed cost =1020000-(40000+51000)-62000=-51000. ALternative plan when the product discontinues: Sales revenue if not produce bike =0, variable cost =0, avoidable fixed cost =0, profit =0. So the result should be increase 51000 in profit ? Please point where i did wrong in this solution ?)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!