Question: e. How long would it take for the ball to hit the ground? Answer: /1 -492.113x2 + 710.089x + 151.542 =0 X = -b +

e. How long would it take for the ball to hit the
e. How long would it take for the ball to hit the ground? Answer: /1 -492.113x2 + 710.089x + 151.542 =0 X = -b + vb2-4ac 2a X = 1.63 s It took 1.63 s to hit the ground

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!