Question: Each week, a computer store sells an average of 1 0 0 sets of audio speakers. Weekly demand is normally distributed with a standard deviation

Each week, a computer store sells an average of 100 sets of audio speakers. Weekly demand is normally distributed with a standard deviation of 4 sets. The store orders speakers from a national distributor. Each order is filled in two weeks. The cost of placing each order is $16, and the weekly cost of holding one set of speaker in inventory is $2. The per-unit stockout cost is assumed to be $4. The store is willing to assume that all demand is back-logged.
(a)(4)
Determine a good size of order.
(b)(8)
Determine a good reorder point.
(c)(3) What is the safety stock level?
(d)(4) If the new order is not always filled in one week, instead, the time for the new order to arrive has a mean of 1 week and standard deviation of 1 week. Determine a good size of order.
(e)(8) Continue part (d), determine a good reorder point.
(You have to use the following critical point for standard normal distribution: z0.5=0.0,z0.55=0.1,z0.6=0.2,z0.65=0.3,z0.7=0.5,z0.75=0.6,z0.8=0.8,z0.85=1.0,z0.9=2.0,z0.95=3.0,z0.99=4.0,z0.999=5.0. If you can not find the exact number, please use the closest number as an approximation.)
 Each week, a computer store sells an average of 100 sets

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!