Question: eBookProblem Walk - Through You are given the following information: Stockholders' equity as reported on the firm s balance sheet = $ 3 . 2

eBookProblem Walk-Through
You are given the following information: Stockholders' equity as reported on the firms balance sheet = $3.25 billion, price/earnings ratio =8, common shares outstanding =140 million, and market/book ratio =2.4. The firm's market value of total debt is $6 billion, the firm has cash and equivalents totaling $240 million, and the firm's EBITDA equals $3 billion. What is the price of a share of the company's common stock? Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest cent.
$
What is the firm's EV/EBITDA? Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!