Question: Econ 229 Quiz 2 Fall 2019 Name Suppose the random sample gives you the following descriptive statistics. X = 1000;: = 4000,11 = 1600 Use


Econ 229 Quiz 2 Fall 2019 Name Suppose the random sample gives you the following descriptive statistics. X = 1000;: = 4000,11 = 1600 Use the following critical z-values for your computations 20.025 = 1.96: 20.05 = 1.645 1) Compute the standard deviation of the sampling distribution 2) Construct a 95% confidence interval for p. 3) If you had constructed a 99% confidence interval, would it be wider or narrower? Explain the intuition. 4) Carry out a hypothesis test for whether p is 800. 5) Sketch a diagram that shows the pvalue of this hypothesis test in the sampling distribution
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
