Question: Electromagnetic Waves Practice A common wavelength designation is in nanometers (nm), where 1 nm = 1 x 10 -9 m = 0.000000001 m (8 zeros).
Electromagnetic Waves Practice
A common wavelength designation is in nanometers (nm), where 1 nm = 1 x 10-9 m = 0.000000001 m (8 zeros).
An atom emits violet light, which has a wavelength of 450 nm.
- Find the frequency of the violet light. Find the period of the oscillation of the waves.
| Given(s) | Unknown(s) | Equation(s) | Substitution(s) | Solution |
- The nearest star beyond the sun is Alpha Centauri, which is 4.2 x 1016 meters away. If we received a radio message from this star today, how long ago would it have to have been sent?
| Given(s) | Unknown(s) | Equation(s) | Substitution(s) | Solution |
- Calculate the speed of light in water, which has an index of refraction of 1.33.
| Given(s) | Unknown(s) | Equation(s) | Substitution(s) | Solution |
- Calculate the index of refraction of a mystery substance if light travels at 1.76 x 108m/s in the mystery substance.
| Given(s) | Unknown(s) | Equation(s) | Substitution(s) | Solution |
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
