Question: Estimate a ventures equity valuation cash flow based on the following information: revenue = $24,475, net income = $6,372; depreciation = $4,600; change in net
Estimate a ventures equity valuation cash flow based on the following information: revenue = $24,475, net income = $6,372; depreciation = $4,600; change in net operating working capital = $2,415 (a source of cash); capital expenditures = $6,900; and new debt issues = $1,000.
A) $6,487
B) $7,487
C) $4,487
D) $3,787
E) $5,787
(OPTION E IS INCORRECT)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
