Question: Estimate the present value, total cost and benefits B3 = $1 Min/year C2-$3.0 MIn C3 = $1.5 MIN 7.5 Years 7.5 Years Project B has
Estimate the present value, total cost and benefits
B3 = $1 Min/year C2-$3.0 MIn C3 = $1.5 MIN 7.5 Years 7.5 Years Project B has a capital cost (C2) $3,000,000. After 7.5 years you expect an extra cost (C3) of $1,500,000 to upgrade the system. The annual benefits are expected to be (B3) $1,000,000 per year during the 15 years of the life of the project, and an interest rate of i=0.04 (4%) per year. Estimate the present value, total cost and benefits: Cost Present Value C2- Present Value C3- Total Cost Project B - Benefits Present Value B3 = Total Benefits Project B
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
