Question: Example of binomial distribution: please solve According to research people with a certain cancer have a 60% chance of survival. What is the probability that
Example of binomial distribution: please solve
According to research people with a certain cancer have a 60% chance of survival. What is the probability that 10 people selected at random 6 of them survive?
Number of trials= 10 people
Probability of success= 60%
x # of successes=6
q probability of failure 1-p =40% will not survive
Probability that 6 survive is =
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
