Question: Exercise 9 week 12 OMG 322 M W Safety (buffer) stock-Service level A wholesalers computer records show the following information for one of the items
Exercise 9 week 12 OMG 322 M W
Safety (buffer) stock-Service level
A wholesalers computer records show the following information for one of the items in its inventory:
Mean Monthly Demand equals 9,000
Standard deviation of demand was 800 for a two-month time period
Replenishment lead time was 2 months
If the desired service level is 98 %, then what is the statistical safety stock? What is the reorder point? Would the nature of the product, bulky or compact, need to be included in your final decision?
Demand = 9,000 Standard deviation= 800 Service level = 98%, Which gives a Z value of 2.06
Safety stock = 2.06 * 800 = 1,648
Reorder point = 9,000*2 + 1,648 = 19,648
No, the nature of the product would be
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
