Question: Expected return = summation( probability*return) = 0.1*(30) + 0.1*(14)+0.3*(11)+0.3*(20)+0.2*(45) = 22.7% Standard deviation = square root of summation( probability*(return-expected return)^2) = sqrt{ 0.1*(30- 22.7)^2 +

Expected return = summation( probability*return)

= 0.1*(30) + 0.1*(14)+0.3*(11)+0.3*(20)+0.2*(45) = 22.7%

Standard deviation = square root of summation( probability*(return-expected return)^2)

= sqrt{ 0.1*(30- 22.7)^2 + 0.1*(14-22.7)^2 +0.3 (11-22.7)^2+0.3*(20-22.7)^2+0.2*(45-22.7^2 }

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!