Question: Explain your answer in detail. 1.0 m O 1.0 m k 10-437.5 = 437.5 -437.5 0 2062.5 k 10-875.0 = k = A composite sheet

Explain your answer in detail.

1.0 m O 1.0 m k 10-437.5 = 437.5 -437.5 0 2062.5

1.0 m O 1.0 m k 10-437.5 = 437.5 -437.5 0 2062.5 k 10-875.0 = k = A composite sheet material consists of a sheet of aluminium and a sheet of copper bonded together. The thickness of each material (t) and the Young's modulus (E) of each region are given below. Aluminium, t = 160 mm, E = 70 GPa Copper, t = 80 mm, E = 130 GPa Using a finite element approach, select the appropriate stiffness matrix for a 1 m area of composite sheet that would be representative during the bonding process when the two sheets are held together under load. node 1 copper -1625 -1625 1625 0 875.0 -875.0 0 k 106 -2.286 = 0 aluminium k 1687.5 -812.5 0 -812.5 812.5 2.286 -2.286 0 k 106 -1.143 = 0 1 0 0] 01 0 0 0 1 1.143 -1.143 0 2.901 -0.615 -0.615 0.615 node 2 2.374 -1.231 -1.231 1.231 k node 3

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!