Question: Figure - V 8 0 0 mm 6 0 0 mm - 2 Tsteelaluminium a compund shaft consisting of a steel segment and an aluminum

Figure -V800 mm600 mm-2Tsteelaluminium
a compund shaft consisting of a steel segment and an aluminum segment is acted upon by two torques an shown in figure below Determine the maximum permissible value of T subject to the following conditions permissible shear stresses are Tst=100MPa, Tal =85MPa , and the angle of rotation of the free end is limited to 4\deg . For steel , G=83 GPa and for aluminum, G=28GPa . For steel shaft dia =150mm and for aluminun shaft dia=100mm .
Figure - V 8 0 0 mm 6 0 0 mm - 2 Tsteelaluminium

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!