Question: Fill in the blank. a) 1) An object moves with a velocity that is constant in magnitude and direction unless a non-zero net force acts

Fill in the blank. a) 1) "An object moves with a velocity that is constant in magnitude and direction unless a non-zero net force acts on it". This is the statement of . Law. (1 mark) b) A constant force acts on a 7.0 kg object moving to the right, and reduces its velocity from 10.0 ms" to 6.0 ms" in a time of 3.0 s. Calculate the magnitude of the force and its direction. (3 marks) c) Two objects, each of mass, m,= 55 kg and my = 120 kg, are tied to a light string and at rest on a smooth horizontal floor as shown in Figure 3. Both objects are moving with acceleration of 4.0 m/s', after being pulled by a horizontal force, F. a = 4.0 m/s ma T 120 kg 55 kg F Figure 3 Determine: i) The horizontal force, F. (3 marks) The tension, T (2 marks) d) Box A with mass, m,= 10 kg and box B with mass, my = 15 kg are connected by a light string that passes over a massless, frictionless pulley as shown in Figure 4. The coefficient of kinetic friction between box A and the table is 0.10. 10 kg Smooth pulley Rough table String B 15 kg Figure 4 Draw the free body diagrams for the two boxes, (4 marks) Calculate the acceleration of the system, (5 marks) iii) Calculate the tension in the string. (2 marks)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
