Question: Find the 95% confidence interval for estimating the population mean If sample mean X = 50, sample size n= 60 and population standard deviation is

Find the 95% confidence interval for estimating the population mean If sample mean X = 50, sample size n= 60 and population standard deviation is known to be 10.

please handwrite the steps

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!