Question: Find the economic order quantity and the reorder point, given Annual demand (D) = 6000 units Average daily demand (d ) = 6000/365 Ordering cost
Find the economic order quantity and the reorder point, given
Annual demand (D) = 6000 units
Average daily demand (d ) = 6000/365
Ordering cost (S) = $7 per order
Holding cost (H) = $1.5 per unit per year
Lead time (L) = 8 days
Cost per unit (C) = $14
Find the value of the blue cells in the Excel sheet.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
